The ScanMan
Skip Navigation LinksJudgingCard.com Registration

State:
List of My Entries
List of All Contests

<-- -->

September 2017
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
New York State Fair Contests
2
3
4
5
Area VIII Awards Banquet
6
Alamo District Leadership Lab
Keys Cattle Grading Contest
7
Muskogee Co. Cattle Grading Contest
8
Okmulgee Co. Cattle Grading Contest
SHSU Shielded Metal Arc Welding/ Gas Metal Arc Welding for the Beginning Teacher Workshop
SIUC Horse Judging Invitiational Contest
9
Area VIII Greenhand Conference
Braunvieh Beef Clinic
Clinton Central Skillathon and Meats Contests
District IV (Area V) Leadership Camp
National Barrow Show Judging Contest
Texas Livestock Project Conference
Vincennes University Invitational Soil Judging Contest
Weimar Novice Chapter Conducting Workshop - CANCELLED
10
Texas Livestock Project Conference
11
Big Bend District (Area 2) Greenhand Day
Pineywoods District Leadership Day
Tennessee State Fair CDEs
12
Tennessee State Horse Evaluation CDE
13
Top-O-Texas District (Area I) Greenhand Camp
Area VIII Officer Leadership Conference
Hill District Fall Kick Off
Kansas NW District Land/Homesite
Kansas SW District Land Judgding
14
Centex District (Area VII) Fall Meeting
Columbia FFA Grasslands Contest
Cullman Conservation District Contest
Ohio Richland County Soils
OK State Fair
15
Coffeyville Livestock Market Cattle Grading Contest
LaPorte County Invitational Soil Judging CDE
Ohio Preble County Soils
16
Gateway District (Area 10) Leadership Camp
Illinois Horse Judging
Indiana 4-H/FFA Dairy Foods
Indiana 4-H/FFA Horticulture
Indiana Livestock Skillathon
Indiana Meat Judging Contest
Purdue Soils Invitational
The Big E Registration
Tri State Fair Livestock Judging Contest
Tri State Fair Range and Pasture Plant ID Contest
17
18
Area III District IV Greenhand Meeting
Area X North Zone Greenhand Camp
District 5 (Area 3) FFA Greenhand Camp
Indiana Area II Soils Contest
McGee Bend District (Area 9) Leadership Camp
Oklahoma Union Cattle Grading Contest
19
Colorado BIG Conference-Greeley
District II (Area 3) Meeting
Minnesota Miller Livestock Invitational
Northern Nevada Greenhand Leadership Conference
Rio Grande Valley Plant and Land ID Contest
20
Area IX Greenhand Camp
Colorado BIG Conference-Brush
Colorado BIG Conference-Lamar
Delaware Chapter Officer Leadership Training (COLT)
Kansas East Central District Land Contest
Kansas NE District Greenhand Conference
Kansas NW Area Land/Homesite
Kansas SE District Nursery, Ento, and Land Judging
Kansas SW District Land and Homesite
Mid-America Stockyards Cattle Grading Contest
21
Colorado BIG Conference-Pueblo
Colorado BIG Conference-Sterling
Eldon FFA Grasslands Contest
Indiana Area X Soils Judging Contest
Middle Tennessee Soil Judging CDE
ND Range Judging
22
LCCC Rendezvous Contest
SHSU Oxygen Fuel Cutting/Heating/Bending/Welding Workshop
World Paint Horse Show Collegiate Judging Contest
23
Area VII Greenhand Camp
Guadalupe County 4-H Livestock Judging Contest
Ivy Tech and Eastbrook Soils Invitational Contest
Silsbee Back to School Agriculture Olympics - CANCELLED
Washington County Dairy and Livestock Judging Contest
Wyoming Casper College Fall Classic
24
25
Colorado BIG Conference-Sangre de Cristo
Indiana Johnson County Soils Invitational
Middle Tennessee Ag Sales CDE
26
Area IV Greenhand Leadership Conference
Cass/Fulton/Miami County Soils Contest
Colorado BIG Conference-Montrose
District II (Area 3) Greenhand Camp
Indiana Area I Soils Judging Contest
Judith Basin FFA Fall District Livestock and Range Contest
Nevada FFA Range, Soils/Homesite CDEs
Ruby Valley Invitational Contests
TN Lexington Land Evaluation Invitational
Tri County Soils Contest
27
Arkansas-Oklahoma FFA Day
Comal-Guadalupe SWCD Land, Range, Plant ID, & Homesite Contest
Kansas NCD Entomology, Land, and Homesite
Kansas NE District Fall CDE Day
Kansas SC District Entomology
Kansas SC District Horse
Kansas SE Regional Land Contest
Kansas SW District Dairy Cattle and Dairy Foods
Minnesota Stewartville FFA Invitational
Wintergarden Invitational CDEs
Woodland Grasslands IRC
28
Virginia State Fair Contests
29
Austin County Forage Judging Contest
Meadville FFA Grasslands Evaluation Constest
SW Arkansas District Fair Livestock Skillathon
Wyoming Community Service Application
30
AMSA Eastern National
First Year Protégé Induction & Mentoring Program Administrative Fee
Johnson County Soils Invitational
Katy ISD Ag Olympics
North Miami invitational Soils Contest
Sandra Day O'Connor Homesite, Land, Range & Plant ID
Second Year Protégé Induction & Mentoring Program Administrative Fee
State Fair of Texas Swine Skillathon
West TN Ag Sales CDE



JC24: Friday, September 22, 2017